Ako predstaviť novorodenca a psa


Dobrý deň, volám sa Veronika Voitovská. Som odborný kynológ, lekár, rozhodca výstav a športových súťaží psov, zoopsychológ a majiteľ veľkej európskej chovateľskej stanice serióznych plemien psov „Dognik Bulls“ (americké pitbulteriéry a americké bully). Ja osobne mám 10 pitbulov a 5 amerických tyranov. A tiež dieťa, deti susedov a známych, ktoré sa neustále hrajú a prichádzajú do kontaktu s našimi psíkmi.
Neustále pomáham zoznámiť psy rôznych plemien s novonarodenými bábätkami. Poviem aj vám, ako na to.
Musíte pochopiť, že každý pes môže ublížiť novorodencovi s hmotnosťou 2-4 kg jednoducho tým, že naň náhodne stúpi. Preto treba so psom pracovať, aj keď nie je agresívny, ale veľmi milý. A začnite pracovať ešte pred pôrodom. Potom nebudete mať čas ani energiu. A možno túžby, po pôrode budete unavená. Poznám rodiny, kde svojich psov jednoducho rozdali. Ale to nie je riešenie pre moderného adekvátneho človeka.
Pes je živá bytosť a bude mať o dieťa záujem. Preto ešte pred narodením dieťaťa musíte so psom vyriešiť hlavné body. Dôležité je naučiť psa sebaovládaniu (na povel sadni, ľahni a uvoľni sa). A tiež zákaz príkazov „nie“ a „fu“. To budete potrebovať najviac za predpokladu, že pes nebude spočiatku agresívny voči ľuďom a cudzím ľuďom.
Musíte sa rozhodnúť, koľko kontaktu bude mať pes s novorodencom. Pustíte psa na posteľ, necháte ho ležať vedľa dieťaťa? Nechajte dieťa olizovať (nečudujte sa, robí to polovica rodín s deťmi).
Odporúčam psa odčerviť cca 2 mesiace pred narodením bábätka. Ak vidíte v stolici červy, po 2 týždňoch by ste mali znova podať antihelmintikum. Tiež urobte svojmu psovi kompletný krvný test a biochémiu krvi, aby ste vedeli, že je zdravý. Nepotrebujete prekvapenia, keď váš pes ochorie a vy s dvojtýždňovým bábätkom pôjdete na veterinárnu kliniku. Osobne som chodil, ale mám veľa psov, vrátane starých. Ale ak máte jedného alebo dvoch psov, je to jednoduchšie. Je lepšie sa vopred uistiť, že sú úplne zdravé a počas pobytu v pôrodnici alebo bezprostredne po pôrode vás nečaká žiadne prekvapenie.
Určite, kto z rodiny bude pokračovať vo venčení psa a doprajte mu pohyb. Pes by sa zrazu nemal cítiť zbytočný.
Prísne, dôsledne a pravidelne povoľujte alebo zakazujte psovi to, čo robí s dieťaťom. Napríklad, ak s radosťou čuchá päty a tvár dieťaťa, potom je všetko v poriadku. Chváľte ju. No ak začne od radosti pobehovať okolo dieťaťa a ničiť všetko, čo jej stojí v ceste, tak ju treba upokojiť. A zakázať takéto správanie. Ak u svojho psa vidíte známky agresivity alebo nadmernej stimulácie nervového systému, potom takéto správanie zakazujete. A nestaraj sa o ňu. To je dôležité.
Vo všeobecnosti je každý problematický prípad stretnutia psa s novonarodeným dieťaťom individuálny. Ak potrebujete poradiť, kontaktujte ma:
E-mail: dognikb@gmail.com
Instagram: dognikbulls
Konzultácie sú platené.

Zoznámenie psa s novorodencom, so psom a novorodencom, so psom prejavujúcim agresiu voči novonarodenému dieťaťu