Jak představit novorozence a psa


Dobrý den, jmenuji se Veronika Voitovská. Jsem odborný kynolog, lékař, rozhodčí výstav a sportovních soutěží psů, zoopsycholog a majitel velké evropské chovatelské stanice vážných psích plemen „Dognik Bulls“ (američtí pitbulteriéři a američtí bully). Já osobně mám 10 pitbulů a 5 amerických bullyů. A také dítě, děti sousedů a známých, kteří si neustále hrají a přicházejí do kontaktu s našimi psy.
Neustále pomáhám seznamovat psy různých plemen s novorozenci. Taky ti řeknu, jak na to.
Musíte pochopit, že každý pes může ublížit novorozenci o hmotnosti 2-4 kg jednoduše tím, že na něj náhodně šlápne. Proto je potřeba se psem pracovat, i když není agresivní, ale velmi laskavý. A začít pracovat ještě před porodem. Pak nebudete mít čas ani energii. A možná touhy, budete po porodu unavená. Znám rodiny, kde své psy prostě dali pryč. Ale to není řešení pro moderního adekvátního člověka.
Pes je živá bytost a bude mít o dítě zájem. Proto ještě před narozením dítěte musíte se psem vyřešit hlavní body. Důležité je naučit psa sebeovládání (na povel sedni, lehni a relaxuj). A také zákaz příkazů „ne“ a „fu“. To budete nejvíce potřebovat za předpokladu, že pes nebude zpočátku agresivní vůči lidem a cizím lidem.
Musíte se rozhodnout, jak velký kontakt bude mít pes s novorozeným dítětem. Pustíte psa na postel, necháte ho ležet vedle dítěte? Nechte dítě olizovat (nedivte se, dělá to polovina rodin s dětmi).
Doporučuji psa odčervit cca 2 měsíce před narozením miminka. Pokud ve stolici uvidíte červy, měli byste po 2 týdnech znovu podat anthelmintikum. Proveďte také kompletní krevní test a biochemii krve, abyste věděli, že je zdravý. Když pes onemocní a vy s dvoutýdenním miminkem zajdete na veterinární kliniku, nepotřebujete překvapení. Osobně jsem chodil, ale mám hodně psů, včetně starých. Ale pokud máte jednoho nebo dva psy, je to jednodušší. Je lepší se předem ujistit, že jsou zcela zdravá a během pobytu v porodnici nebo bezprostředně po porodu vás nečeká žádné překvapení.
Určete, kdo z rodiny bude nadále venčit psa a dopřejte mu pohyb. Pes by se najednou neměl cítit nepotřebný.
Přísně, důsledně a pravidelně psovi povolte nebo zakažte, aby s dítětem dělal to, co dělá. Pokud například šťastně očichává paty a obličej dítěte, pak je vše v pořádku. Chval ji. Pokud ale začne kolem dítěte z radosti pobíhat a ničit vše, co jí stojí v cestě, pak je potřeba ji uklidnit. A zakázat takové chování. Pokud u svého psa vidíte známky agrese nebo nadměrné stimulace nervového systému, pak takové chování zakazujete. A nehlídat s ní. To je důležité.
Obecně je každý problematický případ setkání psa s novorozeným dítětem individuální. Pokud potřebujete poradit, kontaktujte mě:
E-mail: dognikb@gmail.com
Instagram: dognikbulls
Konzultace jsou placené.

Představování psa novorozenci, psa a novorozence, psa projevujícího agresi vůči novorozenci