Jak przedstawić noworodka i psa


Witam, nazywam się Weronika Wojtowska. Jestem specjalistą ds. psów, lekarzem, sędzią wystaw i zawodów sportowych psów, zoopsychologiem oraz właścicielką dużej europejskiej hodowli poważnych ras psów „Dognik Bulls” (amerykańskie pitbulteriery i amerykańskie bully). Osobiście mam 10 pitbulli i 5 amerykańskich bully. A także dziecko, dzieci sąsiadów i znajomych, którzy bez przerwy bawią się i mają kontakt z naszymi psami.
Stale pomagam w wprowadzaniu noworodków psów różnych ras. Powiem ci też, jak to zrobić.
Musisz zrozumieć, że każdy pies może zaszkodzić noworodkowi o wadze 2-4 kg po prostu przez przypadkowe nadepnięcie na niego. Dlatego trzeba pracować z psem, nawet jeśli nie jest agresywny, ale bardzo miły. I zacznij pracować jeszcze przed porodem. Wtedy nie będziesz miał ani czasu, ani energii. A może pragniesz, będziesz zmęczony po porodzie. Znam rodziny, które po prostu oddały swoje psy. Ale to nie jest rozwiązanie dla nowoczesnej, odpowiedniej osoby.
Pies to żywa istota i będzie zainteresowana dzieckiem. Dlatego jeszcze przed narodzinami dziecka musisz omówić z psem główne punkty. Ważne jest, aby nauczyć psa samokontroli (siadać, kłaść się i relaksować na komendę). A także zakazanie poleceń „nie” i „fu”. Tego właśnie będziesz potrzebować najbardziej, pod warunkiem, że pies nie będzie początkowo agresywny w stosunku do ludzi i obcych.
Musisz zdecydować, jak duży kontakt psa będzie miał z noworodkiem. Czy wpuścisz psa do łóżka, pozwolisz mu położyć się obok dziecka? Pozwól dziecku lizać (nie zdziw się, połowa rodzin z dziećmi tak robi).
Zalecam odrobaczenie psa na około 2 miesiące przed urodzeniem dziecka. Jeśli zauważysz robaki w stolcu, powinieneś ponownie podać lek przeciwrobaczy po 2 tygodniach. Zrób swojemu psu także pełne badanie krwi i biochemię krwi, aby wiedzieć, że jest zdrowy. Nie potrzebujesz niespodzianek, gdy Twój pies zachoruje, a Ty i Twoje dwutygodniowe dziecko idziecie do kliniki weterynaryjnej. Ja osobiście poszłam, ale mam dużo psów, także tych starych. Ale jeśli masz jednego lub dwa psy, jest to łatwiejsze. Lepiej wcześniej upewnić się, że są całkowicie zdrowe i nie będzie żadnych niespodzianek ani podczas pobytu w szpitalu położniczym, ani bezpośrednio po porodzie.
Ustal, kto w rodzinie będzie nadal spacerował z psem i zapewniał mu ćwiczenia. Pies nie powinien nagle poczuć się niepotrzebny.
Ściśle, konsekwentnie i regularnie pozwalaj psu lub zabraniaj mu robić to, co robi z dzieckiem. Na przykład, jeśli z radością wącha pięty i twarz dziecka, wszystko jest w porządku. Pochwal ją. Jeśli jednak z radości zacznie biegać wokół dziecka i niszczyć wszystko na swojej drodze, należy ją uspokoić. I zabronić takiego zachowania. Jeśli widzisz u swojego psa oznaki agresji lub nadmiernego pobudzenia układu nerwowego, zabraniasz takiego zachowania. I nie opiekuj się nią. To jest ważne.
Generalnie każdy problematyczny przypadek spotkania psa z nowo narodzonym dzieckiem jest indywidualny. Jeśli potrzebujesz porady, skontaktuj się ze mną:
E-mail: dognikb@gmail.com
Instagram: dognikbulls
Konsultacje są płatne.

Wprowadzenie psa do noworodka, psa i noworodka, psa wykazującego agresję w stosunku do noworodka