Недокус у американських пітбультер’єрів
Недокус-досить часте явище в американських пітбультер’єрів, американських стаффордширських тер’єрів, американських буллі, англійських бультер’єрів.
Я розповім вам про мій особистий досвід та спостереження. Мене звуть Veronika Voitovksa. Я власниця розплідника американських пітбультер’єрів та американських буллі «Dognik Bulls». Лікар. Експерт-кінолог. Зоопсихолог. Суддя виставок та змагань для собак.
У своїй роботі розплідника я стикалася з недокусом кілька разів. І при проходженні навчальних курсів на експерта-кінолога ми також вивчали недокус у собак. Причини появи та що робити.
Найімовірніше у вашого собаки недокус і ви хочете знати причину. Або ви заводчик і у вас народилося щеня американського пітбультер’єру/американського стаффордширського тер’єру/американського буллі/англійського бультер’єру з недокусом.
Коли я тільки привезла собі собаку з укороченою мордою, одна експерт (вона займається розведенням ротвейлерів, де теж є довші і коротші морди) сказала мені. «Не в’яжи його із сучками з довгими мордами. Інакше ти отримаєш несподіваний результат у щелепах». Звичайно, вона мала на увазі недокуси, сильні перекушування і перекіс щелепи. Оскільки в’язок у мене в розпліднику було багато, а теоретичного досвіду з проблеми недокусів у собак було ще більше (я вивчала інформацію різними мовами, навчалася досвіду різних країн). Я вивела собі правило. В’язка короткомордої собаки до довгоморди не дасть недокус. Ось ніяк. Але якщо є в генах спусковий механізм, тобто обоє батьків несуть ще якусь алель у генах, то недокус буде. Зараз я говорю саме про генетично успадкований недокус, а не мутації в щелепі через в’язку дуже різнотипних собак. Яка саме алель у генах відповідає за формування недокусу- зараз науці невідомо. Статей про це поки що немає. Теоретично, в міркуваннях пишуть що нижню щелепу (яка є окремою кісткою від решти черепа) кодує 40 генів. І під впливом цих генів нижня щелепа може бути короткою як у бабусі, а верхня-довгою як у тата. Це такий просто приклад. Думаю, логіка у ньому є.
Але я робила інбридинг, включаючи різних сук абсолютно різного розведення. І саме там, де я підозрювала наявність недокусу у генах, на інбридингу ми отримували недокуси. Там, де один із собак недокус не несе- ви не отримаєте недокуси. Навіть коли в’яжете собаку з короткою мордою до собаки з довгою мордою.
У мене була сука, яка давала мені на інбридингу недокуси. Пізніше я кілька разів в’язала її до собак досконалого іншого типажу та крові. І жодного разу не отримала недокуси (хоча щенят вона народжувала багато). І часто запитання: «Чи можна використовувати в розведенні братів чи сестер від собаки, народженої з недокусом?». Так, можна. При правильно підібраних парах не народжуються щенята з недокусами. А згодом носійство недокусу розчиняється в генах і ймовірність його прояву — мізерно мала. Провідні ветеринари-стоматологи також дають такі ж відповіді як і я. Але пам’ятайте, що щеня з недокусом — це племінний шлюб. Саме таке щеня не може використовуватися у розведенні чи брати участь у виставках.
Далі. Є таке поняття як «віковий недокус». Він буває у маленьких щенят, у яких тільки зуби прорізалися. Досвідчені заводчики знають про віковий недокус у собак. У мене було якось найкраще цуценя в посліді. Але з одного боку ікла стояли у невеликому недокусі, у віці з трьох тижнів до 2,5 місяців. Це цуценя було зняте з продажу і я спостерігала за ним. У 2,5 місяці всі молочні зуби стали ідеально рівними в прикусі «ножицеподібний». При зміні зубів у нього також залишився ідеальний ножиці. Цей момент пов’язаний із стрибками зростання у цуценят. Аналогічно підлітковий недокус може бути у щенят старшого віку.
Був у мене і собака з дуже сильним недокусом. У 3 місяці недокус був близько 7 мм. Цуценя це було продано недорого в хорошу родину. У 7 місяців власники надіслали фото що зуби стали набагато кращими. У 10 місяців у цього цуценя прикус став ножицеподібним. Я не могла в це повірити. До речі, наш ветеринарний лікар також радив чекати і не обрізати кінчики нижніх іклів, які заважали верхнім яснам.
В цілому, недокус у породі американський пітбультер’єр — не рідкість. Особисто я давно перестала отримувати таких цуценят, вивчивши свої лінії розведення вздовж і впоперек. Однак я готова допомагати і консультувати власників пітбультер’єрів з недокусом, заводчиків цуценят пітбультер’єра з недокусом.
Звичайно, здебільшого недокус у пітбультер’єрів нікуди не подіється. З віком він стає менш помітним. Оскільки після 5-6 років щелепа ущільнюється і розмір недокусу зменшується. Але це зовсім інша тема для обговорення.
Якщо вам потрібна консультація, напишіть мені:
Електронна пошта: dognikb@gmail.com
Інстаграм: dognikbulls
Ціна консультації – 50 євро за 30 хвилин. Консультирую російською, українською, англійською мовами з відеозв’язку. Іншими мовами консультую письмово.
З повагою, Veronika Voitovska
Недокус у американських пітбультер’єрів, недокус у американського пітбультер’єра, недокус у стаффордширського тер’єра, недокус у американського буллі, недокус у англійського бультер’єра, віковий недокус у собак, віковий недокус у американських пітбультер’єрів