Oplatí sa dostať pitbulla pre začiatočníka?

Oplatí sa dostať pitbulla pre začiatočníka?
Oplatí sa zaobstarať si amerického pitbulteriéra pre začiatočníka, človeka, ktorý nikdy nemal psov alebo bol pes s rodičmi v ranom detstve?

V tomto článku sa budeme baviť len o kúpe čistokrvného amerického pitbulteriéra, a nie psa, ktorý vyzerá ako pitbull a je kúpený na akejkoľvek nástenke alebo trhu za malý peniaz. Spoľahlivým potvrdením pôvodu amerického pitbulteriéra je rodokmeň. Najčastejšie používané sú rodokmene ADBA a UKC.

Začiatočníci sa často nerozhodnú kúpiť si pitbulla ako svojho prvého psa, pretože jednou z vlastností plemena je zooagresia. Toto je agresia voči iným psom. Vyskytuje sa častejšie u pracovných plemenných pitbulov, oveľa menej výrazný je u výstavných pitbulov. V našej chovateľskej stanici amerických pitbulteriérov Dognik Bulls sa chovajú staré americké športové krvi (Castillo, Lar-San, Old Family Red Nose, chovateľská stanica Real Deal Chocolates) s pracovnou plemennou krvou (Red Alert a Jumbo). Niektoré párenia v našej chovnej stanici nemajú výraznú zooagresiu, niektoré áno. Preto začiatočníkom vždy hovoríme – popíšte svoje skúsenosti, vaše očakávania od psíka a plány so psíkom a jeho budúcim životom a odporučíme vám, ktoré konkrétne krytia v našej chovateľskej stanici je potrebné zvážiť.

Okrem zooagresie je potrebné pripomenúť, že plemeno amerického pitbulteriéra je dosť aktívne. Kým je šteniatko pitbulla malé, potrebuje venovať veľa času, tréningu a tréningu. Ak máte nad 60 rokov, chcete psíka, s ktorým budete spať v objatí a občas sa prechádzať v parku, toto plemeno nie je pre vás.

Pitbulteriéry majú veľmi krátku srsť a vôbec žiadnu podsadu, preto nemôžu žiť na ulici (čiže vo voliére alebo v búdke) a problematický je aj ich život na Ďalekom severe. Preto, ak žijete vo veľmi chladnom regióne, pitbul nie je vašou voľbou.

Líši sa výcvik pitbulla od výcviku akéhokoľvek iného plemena? Kardinálne nie. Je však lepšie absolvovať individuálne lekcie s kynológom, ako aj skupinové lekcie niekoľkokrát do mesiaca, aby mal váš americký pitbulteriér vynikajúci kontakt s ostatnými psami a bol tiež zvyknutý počúvať vás a len vás u každého psa balenie.

Ja ako vedúci chovateľskej stanice amerického pitbulteriéra Dognik Bulls som opakovane predal šteniatka pitbulla začiatočníkom a vždy sa pridali k rodine a žili šťastne až do smrti. Ale vybrali sme každé šteniatko do každej konkrétnej rodiny s ich požiadavkami. To je kľúč k úspechu.

Ak uvažujete o kúpe šteniatka pitbulla, pozrite si našu stránku Šteniatka na predaj a zistite, aké roztomilé pitbully sú momentálne v predaji.

S pozdravom vedúci chovateľskej stanice amerického pitbulteriéra

Ak si chcete kúpiť šteniatko pitbulla zo škôlky, napíšte nám:
E-mail: dognikb@gmail.com
Instagram — dognikbulls