Porod u psa v 69. den březosti


Nosil váš pes už dlouho štěňata? Myslíte si: «Možná se už aktivně bojím?» Jmenuji se Veronika Voitovská. Jsem lékař, odborný trenér psů, zvířecí psycholog, rozhodčí soutěží psích sportů, rozhodčí na výstavách psů. Podělím se s vámi o svou osobní zkušenost s porodem psa v 69. den březosti.
Pamatujte na hlavní věc: pokud váš pes rodí poprvé a od prvního krytí uplynulo 65 dní, musíte již začít aktivně jednat. Ještě lepší je sledovat celý stav psa od 63. dne. Nevšímejte si článků, kde se píše „ovulace mohla být později“, „oplodnění mohlo nastat o týden později než páření“ (to je nesmysl a ve skutečnosti to není pravda). Počítáme vždy od prvního dne prvního krytí. I když jste provedli poslední páření po 5-6 dnech.
V 63 dnech jsou štěňata poměrně velká (pokud k oplození došlo okamžitě a ne 5 dní po posledním krytí, ale často tomu tak není). Pokud je uvnitř psa hodně štěňat, hrozí, že se začnou navzájem mačkat. Jednou jsem takto přišel o 5 štěňat. Jednalo se o první březost psa, nevykazovala žádné známky nástupu porodu (nedocházelo k porodům, kontrakcím ani zrychlenému dýchání). Jen jsem intuitivně tušil, že něco není v pořádku, a šel jsem na veterinární kliniku. Tam udělali ultrazvuk a zjistili, že srdeční tep štěňat se kriticky zpomalil. Nouzový císařský řez pro psa. Výsledkem je 8 štěňat. Všichni se navzájem mačkali, protože byli velmi těžcí. Každé štěně vážilo 500-550 gramů. Plemeno je American Bully „standardního“ typu. Dokázali jsme rozdrtit a vypumpovat jen tři. Na dalších pět jsme prostě neměli dost rukou. Mleli a odčerpávali dvě hodiny bez zastavení. K resuscitaci jsme použili všechny známé metody. Shrnutí příběhu je, že pes nosil štěňata. Pro další porod jsme již věděli o zvláštnostech tohoto psa. Opět bez porodu, ale 63. den jsme šli na císařský řez. Díky tomu se narodilo 8 zdravých, silných a velkých štěňat.
Tentokrát byl můj pes březí 68 dní. Toto je její poslední krytí, je jí 7 let. Plemeno: Americký pitbulteriér. Pochopil jsem, že musím být velmi opatrný. Obvykle rodila 63-65 dní po prvním krytí. Bříško vypadalo hodně velké a měla jsem podezření, že je štěňat moc a děloha je přetažená. Proto nedává příkazy děložním receptorům ke stažení a porod nezačíná. Toto je velmi nebezpečná situace pro začátečníky; Nebo druhá možnost, která se také často vyskytuje v době potermínové březosti u psů. Toto je možnost, když jsou pouze dvě nebo tři štěňata. A březí psi chodí 68, 69, 70 dnů březosti. Tyto případy jsou popsány v literatuře a na fórech. Byl jsem na to připraven. Každý den jsem psovi třikrát změřil tělesnou teplotu a poslouchal srdeční tep štěňat pomocí phonedoskopu. A uvědomila jsem si, že ráno v 69. den těhotenství musíme udělat císařský řez.
Na císařský řez jsme šli ráno v 69. den březosti pejska. Ukázalo se, že obrovské břicho je polyhydramnion. Z dělohy vyteklo hodně tekutiny. Průhledné, ne zelené. A narodila se tři štěňata. Statistiky tedy potvrdily, že během dlouhé březosti od 68,69,70 dne má pes často v žaludku dvě nebo tři štěňata.
Pokud potřebujete poradit ohledně načasování těhotenství, typu porodu, vedení těhotenství atd. Napište na mé uvedené kontakty:
E-mail: dognikb@gmail.com
Instagram: dognikbulls
Konzultace jsou placené. S pozdravem Veronika Voitovská

Porod u psa 69. den březosti, porod u psa 68. den březosti, porod u psa 70. den březosti