Pôrod u psa v 69. deň gravidity


Nosil váš pes už dlho šteniatka? Myslíte si: «Možno sa už aktívne bojím?» Volám sa Veronika Voitovská. Som lekár, odborný tréner psov, zvierací psychológ, rozhodca súťaží psích športov, posudzovateľ na výstavách psov. Podelím sa s vami o moju osobnú skúsenosť s pôrodom psíka v 69. deň tehotenstva.
Pamätajte na hlavnú vec: ak váš pes porodí prvýkrát a od prvého párenia uplynulo 65 dní, už musíte začať aktívne konať. Ešte lepšie je sledovať celý stav psa od 63. dňa. Nevšímajte si články, kde sa píše „ovulácia mohla byť neskôr“, „oplodnenie mohlo nastať o týždeň neskôr ako párenie“ (to je nezmysel a v skutočnosti to nie je pravda). Počítame vždy od prvého dňa prvého párenia. Aj keď ste urobili posledné párenie po 5-6 dňoch.
Vo veku 63 dní sú šteniatka pomerne veľké (ak k oplodneniu došlo okamžite a nie 5 dní po poslednom párení, ale často to tak nie je). Ak je vo vnútri psa veľa šteniatok, existuje riziko, že sa začnú navzájom stláčať. Raz som takto prišiel o 5 šteniatok. Toto bolo prvé tehotenstvo psíka, neprejavovala žiadne známky nástupu pôrodu (nenastali žiadne pôrody, kontrakcie ani zrýchlené dýchanie). Len som intuitívne tušila, že niečo nie je v poriadku a išla som na veterinárnu kliniku. Tam urobili ultrazvuk a zistili, že srdcový tep šteniatok sa kriticky znížil. Núdzový cisársky rez pre psa. Výsledkom je 8 šteniatok. Všetci sa navzájom stískali, keďže boli veľmi ťažkí. Každé šteniatko vážilo 500-550 gramov. Plemeno je American Bully „štandardného“ typu. Dokázali sme rozdrviť a vypumpovať len tri. Na ostatných päť sme jednoducho nemali dosť rúk. Mleli a odčerpávali dve hodiny bez zastavenia. Na resuscitáciu sme použili všetky známe metódy. Zhrnutie príbehu je, že pes nosil šteniatka. Pri ďalšom pôrode sme už vedeli o zvláštnostiach tohto psa. Zase bez porodu, ale na 63 den sme isli na cisarsky rez. V dôsledku toho sa narodilo 8 zdravých, silných a veľkých šteniatok.
Tentoraz bol môj pes tehotný 68 dní. Toto je jej posledné párenie, má 7 rokov. Plemeno: Americký pitbulteriér. Pochopil som, že musím byť veľmi opatrný. Zvyčajne rodila 63-65 dní po prvom párení. Brucho vyzeralo veľmi veľké a mala som podozrenie, že šteniatok je priveľa a maternica je pretiahnutá. To je dôvod, prečo nedáva príkazy maternicovým receptorom na kontrakciu a pôrod nezačne. Toto je veľmi nebezpečná situácia pre začiatočníkov, ktorí o tom nevedia. Alebo druhá možnosť, ktorá sa tiež často vyskytuje počas tehotenstva po termíne u psov. Toto je možnosť, keď sú len dve alebo tri šteniatka. A tehotné psy chodia 68, 69, 70 dní tehotenstva. Tieto prípady sú opísané v literatúre a na fórach. Bol som na to pripravený. Každý deň som trikrát meral telesnú teplotu psa a počúval som tlkot srdca šteniatok pomocou phonedoskopu. A uvedomila som si, že ráno na 69. deň tehotenstva sme museli urobiť cisársky rez.
Išli sme na cisársky rez ráno v 69. deň gravidity psíka. Obrovské brucho sa ukázalo ako polyhydramnión. Z maternice sa vylialo veľa tekutiny. Priehľadné, nie zelené. A narodili sa tri šteniatka. Takže štatistiky potvrdili, že počas dlhej gravidity od 68,69,70 dní má pes často v žalúdku dve alebo tri šteniatka.
Ak potrebujete poradiť ohľadom načasovania tehotenstva, typu pôrodu, manažmentu tehotenstva atď. Napíšte na moje uvedené kontakty:
E-mail: dognikb@gmail.com
Instagram: dognikbulls
Konzultácie sú platené. S pozdravom Veronika Voitovská

Pôrod u psa v 69. deň gravidity, pôrod u psa v 68. deň gravidity, pôrod u psa v 70. deň gravidity