Poród u psa w 69. dniu ciąży


Czy Twój pies nosi szczenięta przez długi czas? Myślisz: „Może już się aktywnie martwię?” Nazywam się Weronika Wojtowska. Jestem lekarzem, doświadczonym trenerem psów, psychologiem zwierząt, sędzią psich zawodów sportowych, sędzią wystaw psów. Podzielę się z Wami moim osobistym doświadczeniem porodu psa w 69 dniu ciąży.
Pamiętaj o najważniejszej rzeczy: jeśli Twój pies rodzi po raz pierwszy i minęło 65 dni od pierwszego krycia, musisz już zacząć aktywnie działać. Jeszcze lepiej jest monitorować cały stan psa począwszy od 63. dnia. Nie zwracaj uwagi na artykuły, w których jest napisane „owulacja mogła nastąpić później”, „zapłodnienie mogło nastąpić tydzień później niż krycie” (to nonsens i w rzeczywistości nieprawda). Zawsze liczymy od pierwszego dnia pierwszego krycia. Nawet jeśli ostatnie krycie odbyło się po 5-6 dniach.
W wieku 63 dni szczenięta są dość duże (jeśli zapłodnienie nastąpiło natychmiast, a nie 5 dni po ostatnim kryciu, ale często tak nie jest). Jeśli w psie jest dużo szczeniąt, istnieje ryzyko, że zaczną się wzajemnie ściskać. Kiedyś straciłam w ten sposób 5 szczeniąt. Była to pierwsza ciąża psa, nie wykazywała żadnych oznak zbliżającego się porodu (nie było porodów, skurczów ani przyspieszonego oddechu). Po prostu intuicyjnie podejrzewałam, że coś jest nie tak i udałam się do kliniki weterynaryjnej. Tam zrobili USG i stwierdzili, że tętno szczeniąt zostało krytycznie zredukowane. Awaryjne cesarskie cięcie dla psa. W rezultacie 8 szczeniąt. Wszyscy ściskali się nawzajem, bo były bardzo ciężkie. Każde szczenię ważyło 500-550 gramów. Rasa to American Bully typu „standardowego”. Udało nam się zmielić i wypompować tylko trzy. Po prostu nie mieliśmy wystarczającej liczby rąk na pozostałą piątkę. Mielili i wypompowywali przez dwie godziny bez przerwy. Zastosowaliśmy wszystkie znane metody resuscytacji. Podsumowanie tej historii jest takie, że pies nosił szczenięta. Przy następnym porodzie wiedzieliśmy już o osobliwościach tego psa. Znów nie było porodu, ale w 63. dniu poszliśmy na cesarskie cięcie. W rezultacie urodziło się 8 zdrowych, silnych i dużych szczeniąt.
Tym razem moja sunia była w ciąży przez 68 dni. To jej ostatnie krycie, ma 7 lat. Rasa: Amerykański pitbulterier. Zrozumiałem, że muszę bardzo uważać. Rodziła zwykle 63-65 dni po pierwszym kryciu. Brzuch wyglądał na bardzo duży i podejrzewałam, że szczeniąt jest za dużo i macica jest nadmiernie rozciągnięta. Dlatego nie wydaje poleceń receptorom macicy, aby się skurczyły i poród się nie rozpoczął. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla początkujących, którzy o tym nie wiedzą. Lub druga opcja, która również często występuje podczas ciąży po terminie u psów. Jest to opcja, gdy w hodowli są tylko dwa lub trzy szczenięta. A ciężarne psy chodzą przez 68,69,70 dni ciąży. Przypadki te są opisane w literaturze i na forach. Byłem na to gotowy. Codziennie trzykrotnie mierzyłam psu temperaturę ciała i słuchałam fonedoskopem bicia serduszek szczeniąt. I zrozumiałam, że rano w 69. dniu ciąży trzeba będzie zrobić cesarskie cięcie.
Rankiem w 69. dniu ciąży psa poszliśmy na cesarskie cięcie. Ogromny brzuch okazał się wielowodzie. Z macicy wylało się dużo płynu. Przezroczysty, nie zielony. I urodziły się trzy szczenięta. Statystyki potwierdzają więc, że podczas długiej ciąży trwającej 68,69,70 dni, pies często ma w brzuchu dwa lub trzy szczenięta.
Jeśli potrzebujesz porady na temat terminu zajścia w ciążę, rodzaju porodu, prowadzenia ciąży i tak dalej. Napisz do moich określonych kontaktów:
E-mail: dognikb@gmail.com
Instagram: dognikbulls
Konsultacje są płatne. Pozdrawiam, Weronika Wojtowska

Poród u psa w 69. dniu ciąży, poród u psa w 68. dniu ciąży, poród u psa w 70. dniu ciąży