Underbite amerikāņu pitbulterjeriem
Underbite ir diezgan izplatīta parādība amerikāņu pitbulterjeriem, amerikāņu Stafordšīras terjeriem, amerikāņu huligāniem un angļu bulterjeriem.
Pastāstīšu par savu personīgo pieredzi un novērojumiem. Mani sauc Veronika Voitovksa. Esmu amerikāņu pitbulterjeru un amerikāņu bullieru audzētavas Dognik Bulls īpašnieks. Ārsts. Eksperts suņu apstrādātājs. Dzīvnieku psihologs. Suņu izstāžu un sacensību tiesnesis.
Bērnudārza darbā esmu vairākas reizes sastapies ar nepietiekamu sakodienu. Apmeklējot apmācības kursus, lai kļūtu par pieredzējušiem suņu apstrādātājiem, mēs pētījām arī suņu nepietiekamu sakodienu. Izskata iemesli un kā rīkoties.
Visticamāk, jūsu sunim ir nepietiekams sakodiens, un jūs vēlaties uzzināt iemeslu. Vai arī jūs esat selekcionārs un jums ir amerikāņu pitbulterjera/amerikāņu Stafordšīras terjera/amerikāņu kausla/angļu bulterjera kucēns ar zemu kodumu.
Kad es pirmo reizi atvedu sev tēviņu ar saīsinātu purnu, man teica viena eksperte (viņa audzē rotveilerus, kur ir arī garāki un īsāki purni). “Neaudzējiet viņu ar kucēm ar gariem purniem. Pretējā gadījumā jūs iegūsit negaidītus rezultātus savos žokļos. Protams, viņa domāja zemkodienus, smagus pārkodienus un arī žokļa novirzi. Tā kā manā audzētavā bija daudz pārošanās, un man bija vēl lielāka teorētiskā pieredze par suņu apakškodienu problēmu (studēju informāciju dažādās valodās, mācījos no dažādu valstu pieredzes). Es izveidoju sev likumu. Izaudzējot suni ar īsu purnu uz suni ar garu purnu, nepietiekams sakodiens nebūs. Nekādā gadījumā. Bet, ja gēnos ir sprūda, tas ir, abi vecāki gēnos nēsā kādu citu alēli, tad būs nepietiekams kodums. Tagad es runāju tieši par ģenētiski iedzimtu zemkodienu, nevis par mutācijām žoklī, ko izraisa ļoti dažādu suņu tipu pārošanās. Kura alēle gēnos ir atbildīga par zemkodiena veidošanos, zinātnei pašlaik nav zināma. Par šo vēl nav neviena raksta. Teorētiski ir rakstīts, ka apakšžoklis (kas ir atsevišķs kauls no pārējā galvaskausa) kodē 40 gēnus. Un šo gēnu ietekmē apakšžoklis var būt īss kā vecmāmiņai, bet augšējais žoklis var būt garš kā tētim. Šis ir tik vienkāršs piemērs. Es domāju, ka tajā ir loģika.
Bet es veicu inbrīdingu, ieskaitot dažādas kuces ar pilnīgi atšķirīgu audzēšanu. Un tieši tur, kur man bija aizdomas par subbite gēnos, caur radniecīgu kodu mēs ieguvām subbite. Kur vienam no suņiem nav zemkodiena, tu nedabūsi zemkodienu. Pat audzējot suni ar īsu purnu pret suni ar garu purnu.
Man bija kuce, kura radniecības laikā man iedeva apakškosumus. Vēlāk es viņu vairākas reizes izaudzēju ar pavisam cita tipa un asiņu tēviņiem. Un viņa nekad nesaņēma zemkodienu (lai gan viņa dzemdēja daudz kucēnu). Un bieži uzdots jautājums: «Vai vaislai var izmantot brāļus vai māsas no suņa, kurš dzimis ar nepietiekamu kodumu?» Jā, jūs varat. Ar pareizi izvēlētiem pāriem kucēni ar zemkodieniem nedzimst. Un laika gaitā gēnos izšķīst, ka tas nesīs, un tā izpausmes iespējamība ir niecīga. Arī vadošie veterinārie zobārsti sniedz tādas pašas atbildes kā es. Bet atcerieties, ka kucēns ar zemkodienu ir vaislas mačs. Tieši šāda veida kucēnus nevar izmantot vaislai vai piedalīties izstādēs.
Tālāk. Ir tāda lieta kā “ar vecumu saistīts nepietiekams sakodiens”. Tas notiek maziem kucēniem, kuriem tikko sākuši nākt zobi. Pieredzējuši audzētāji zina par ar vecumu saistītu suņu nepietiekamu sakodienu. Man kādreiz bija labākais kucēns metienā. Bet, no vienas puses, ilkņi bija nedaudz pārspīlēti, no trīs nedēļu vecuma līdz 2,5 mēnešiem. Šis kucēns tika izņemts no tirdzniecības, un es viņu vēroju. 2,5 mēnešos visi piena zobi kļuva perfekti izlīdzināti šķērveida sakodienā. Kad viņš mainīja zobus, viņš saglabāja arī perfektu šķērveida sakodienu. Šis punkts ir saistīts ar augšanas spurtiem kucēniem. Līdzīgi pusaudžu nepietiekams sakodiens var rasties vecākiem kucēniem.
Man bija arī suns ar ļoti smagu apakškodienu. 3 mēnešu laikā zemkodiens bija apmēram 7 mm. Šis kucēns tika lēti pārdots labai ģimenei. 7 mēnešos saimnieki atsūtīja fotogrāfijas, ka zobi kļuvuši daudz labāki. 10 mēnešu vecumā šim kucēnam attīstījās šķērveida sakodiens. Es nespēju noticēt. Starp citu, mūsu veterinārārsts arī ieteica pagaidīt un neapgriezt apakšējo ilkņu galus, kas traucēja augšējo smaganu darbību.
Kopumā amerikāņu pitbulterjeru šķirnei nepietiekams kodums nav nekas neparasts. Personīgi es šādus kucēnus pārtraucu saņemt jau sen, izpētot savas vaislas līnijas no iekšpuses un ārpuses. Tomēr esmu gatavs palīdzēt un konsultēt pitbulterjeru saimniekus ar apakškodienu, pitbulterjeru kucēnu ar subkodienu audzētājus.
Protams, vairumā gadījumu pitbulterjeriem subbite neizzūd. Ar vecumu tas kļūst nedaudz mazāk pamanāms. Tā kā pēc 5-6 gadiem žoklis kļūst blīvāks un samazinās apakšstilba izmērs. Bet šī ir pavisam cita tēma diskusijai.
Ja nepieciešams padoms, rakstiet man:
E-pasts: dognikb@gmail.com
Instagram: dognikbulls

Konsultācijas cena 50 eiro par 30 minūtēm. Sniedzu konsultācijas krievu, ukraiņu un angļu valodās ar videokonferences palīdzību. Sniedzu rakstiskas konsultācijas citās valodās.
Ar cieņu, Veronika Voitovska

Amerikāņu pitbulterjeriem mazāks, amerikāņu pitbulterjeriem, Stafordšīras terjeriem, amerikāņu bullterjeriem, angļu bulterjeriem, angļu bulterjeriem, ar vecumu saistītiem suņiem, ar vecumu saistītiem amerikāņu pitbulterjeriem