Vyplatí se začátečníkovi pořídit pitbulla?

Vyplatí se začátečníkovi pořídit pitbulla?
Vyplatí se pořídit Amerického pitbulteriéra pro začátečníka, člověka, který nikdy neměl psy nebo byl pes s rodiči v raném dětství?

V tomto článku se budeme bavit pouze o koupi čistokrevného amerického pitbulteriéra, a ne psa, který vypadá jako pitbul a koupil na jakékoli nástěnce nebo trhu za malý peníz. Spolehlivým potvrzením původu amerického pitbulteriéra je rodokmen. Nejčastěji se používají rodokmeny ADBA a UKC.

Začátečníci se často nerozhodnou pořídit si pitbula jako svého prvního psa, protože jedním z rysů plemene je zooagrese. Jedná se o agresi vůči ostatním psům. Je častější u pracovních plemenných pitbulů, mnohem méně výrazný je u výstavních pitbulů. V naší chovatelské stanici amerických pitbulteriérů Dognik Bulls se chovají staré americké sportovní krve (Castillo, Lar-San, Old Family Red Nose, chovatelská stanice Real Deal Chocolates) s pracovní plemennou krví (Red Alert a Jumbo). Některá krytí v naší chovatelské stanici nemají výraznou zooagresi, některá ano. Začátečníkům proto vždy říkáme – popište své zkušenosti, svá očekávání od psa a plány se psem a jeho budoucím životem a doporučíme vám, která konkrétní krytí v naší chovatelské stanici je třeba zvážit.

Kromě zooagrese je třeba připomenout, že plemeno Americký pitbulteriér je poměrně aktivní. Zatímco je štěně pitbulla malé, potřebuje věnovat hodně času, tréninku a tréninku. Pokud je vám nad 60 let, chcete pejska, se kterým budete spát v objetí a občas se procházet v parku, toto plemeno není pro vás.

Pitbulteriéři mají velmi krátkou srst a vůbec žádnou podsadu, proto nemohou žít na ulici (tedy ve voliéře nebo v budce) a problematický je i jejich život na Dálném severu. Pokud tedy žijete ve velmi chladných oblastech, pitbul není vaším psem.

Liší se výcvik pitbula od výcviku jakéhokoli jiného plemene? Kardinálně ne. Je však lepší absolvovat individuální lekce s kynologem i skupinové lekce několikrát do měsíce, aby měl váš americký pitbulteriér vynikající kontakt s ostatními psy a byl také zvyklý naslouchat vám a pouze vám u jakéhokoli psa balení.

Já jako vedoucí chovatelské stanice amerického pitbulteriéra Dognik Bulls jsem opakovaně prodával štěňata pitbulla začátečníkům a vždy se přidali do rodiny a žili šťastně až do smrti. Každé štěně jsme ale vybírali do každé konkrétní rodiny s jejich požadavky. To je klíč k úspěchu.

Pokud uvažujete o koupi štěněte pitbula, podívejte se na naši stránku Štěňata na prodej a podívejte se, jací roztomilí pitbulové jsou aktuálně ve slevě.

S pozdravem vedoucí chovatelské stanice amerických pitbulteriérů

Chcete-li si koupit štěně pitbulla ze školky, napište nám:
E-mail: dognikb@gmail.com
Instagram — dognikbulls