Zgryz dolny u amerykańskich pitbulterierów
Underbite jest dość częstym zjawiskiem u amerykańskich pitbulterierów, amerykańskich terierów Staffordshire, amerykańskich buldogów i angielskich bulterierów.
Opowiem o moich osobistych doświadczeniach i obserwacjach. Nazywam się Weronika Wojtowska. Jestem właścicielką hodowli Dognik Bulls dla amerykańskich pitbulterierów i amerykańskich bully. Lekarz. Ekspert w obsłudze psów. Psycholog zwierząt. Sędzia wystaw i zawodów psów.
W mojej pracy jako żłobek kilka razy spotkałem się z niedogryzieniem. Biorąc udział w kursach szkoleniowych, aby zostać ekspertami w tresurze psów, badaliśmy także zgryz dolny u psów. Powody pojawienia się i co robić.
Najprawdopodobniej Twój pies ma zgryz dolny i chcesz poznać przyczynę. Albo jesteś hodowcą i masz szczeniaka rasy American Pit Bull Terrier/American Staffordshire Terrier/American Bully/Angielski Bull Terrier z dolnym zgryzem.
Kiedy po raz pierwszy przyniosłem sobie samca ze skróconą kufą, powiedziała mi jedna z ekspertek (hoduje rottweilery, u których występują również dłuższe i krótsze kufy). „Nie rozmnażaj go z sukami o długich pyskach. W przeciwnym razie otrzymasz nieoczekiwane rezultaty w swoich szczękach. Miała oczywiście na myśli zgryz dolny, mocny nagryzowy, a także nieprawidłowe ustawienie szczęki. Ponieważ w mojej hodowli miałem dużo krycia, a jeszcze większe miałem teoretyczne doświadczenie w problematyce niedogryzienia u psów (studiowałem informacje w różnych językach, czerpałem wiedzę z doświadczeń różnych krajów). Ustaliłem dla siebie zasadę. Krzyżowanie psa o krótkim pysku z psem o długim pysku nie spowoduje niedogryzienia. Nie ma mowy. Ale jeśli w genach istnieje czynnik wyzwalający, to znaczy oboje rodzice mają w genach jakiś inny allel, wówczas nastąpi zgryz dolny. Mówię teraz konkretnie o genetycznie dziedziczonym zgryzie dolnym, a nie o mutacjach w szczęce spowodowanych kojarzeniem bardzo różnych typów psów. Który allel w genach jest odpowiedzialny za powstawanie zgryzu dolnego, nie jest obecnie znany nauce. Nie ma jeszcze artykułów na ten temat. Teoretycznie napisano, że żuchwa (będąca kością odrębną od reszty czaszki) koduje 40 genów. I pod wpływem tych genów dolna szczęka może być krótka jak u babci, a górna szczęka może być długa jak u taty. To taki prosty przykład. Myślę, że jest w tym logika.
Ale robiłam chów wsobny, włączając różne suki z zupełnie innej hodowli. I dokładnie tam, gdzie podejrzewałem obecność w genach niedogryzienia, poprzez chów wsobny dostaliśmy niedogryzienie. Jeżeli jeden z psów nie ma zgryzu dolnego, nie wystąpi zgryz dolny. Nawet przy krzyżowaniu psa z krótkim pyskiem z psem z długim pyskiem.
Miałem suczkę, która podczas chowu wsobnego dawała mi podbitki. Później kilkakrotnie krzyżowałem ją z samcami zupełnie innego typu i krwi. I nigdy nie miała zgryzu dolnego (chociaż urodziła wiele szczeniąt). I częste pytanie: „Czy mogę w hodowli wykorzystać braci lub siostry psa urodzonego z dolnym zgryzem?” Tak, możesz. Przy prawidłowo dobranych parach nie rodzą się szczenięta z dolnym zgryzem. Z biegiem czasu bycie nosicielem zgryzu dolnego rozpuszcza się w genach, a prawdopodobieństwo jego manifestacji jest znikome. Czołowi dentyści weterynarii również udzielają takich samych odpowiedzi jak ja. Pamiętaj jednak, że szczeniak z dolnym zgryzem jest odpowiednikiem hodowlanym. To taki szczenię, którego nie można wykorzystywać do hodowli ani brać udziału w wystawach.
Następny. Istnieje coś takiego jak „zgryz związany z wiekiem”. Występuje u małych szczeniąt, które właśnie rozpoczęły ząbkowanie. Doświadczeni hodowcy wiedzą o zgryzie związanym z wiekiem u psów. Miałem kiedyś najlepszego szczeniaka w miocie. Ale z jednej strony kły były nieco przodozgryz, od wieku trzech tygodni do 2,5 miesiąca. Ten szczeniak został wycofany z rynku, a ja go obserwowałem. Po 2,5 miesiącach wszystkie zęby mleczne ułożyły się idealnie w zgryz nożycowy. Po zmianie zębów zachował także doskonały zgryz nożycowy. Ten punkt jest związany z gwałtownym wzrostem szczeniąt. Podobnie u starszych szczeniąt może wystąpić zgryz nastoletni.
Miałem też psa z bardzo poważnym zgryzem. Po 3 miesiącach zgryz dolny miał około 7 mm. Ten szczeniak został sprzedany niedrogo dobrej rodzinie. Po 7 miesiącach właściciele przesłali zdjęcia, na których widać, że zęby stały się znacznie lepsze. W wieku 10 miesięcy u tego szczeniaka rozwinął się zgryz nożycowy. Nie mogłem w to uwierzyć. Przy okazji nasz lekarz weterynarii poradził nam również, aby poczekać i nie przycinać końcówek dolnych kłów, które kolidowały z górnymi dziąsłami.
Ogólnie rzecz biorąc, zgryz dolny u rasy American Pit Bull Terrier nie jest rzadkością. Osobiście przestałem otrzymywać takie szczenięta już dawno temu, po przestudiowaniu moich linii hodowlanych od wewnątrz i od zewnątrz. Chętnie jednak pomogę i doradzę właścicielom pitbulterierów z dolnym zgryzem, hodowcom szczeniąt pitbulterierów z dolnym zgryzem.
Oczywiście w większości przypadków zgryz u pitbulterierów nie ustępuje. Z wiekiem staje się to trochę mniej zauważalne. Ponieważ po 5-6 latach szczęka staje się gęstsza, a rozmiar zgryzu dolnego zmniejsza się. Ale to już zupełnie inny temat do dyskusji.
Jeśli potrzebujesz porady, napisz do mnie:
E-mail: dognikb@gmail.com
Instagram: dognikbulls

Cena konsultacji 50 euro za 30 minut. Konsultacji udzielam w języku rosyjskim, ukraińskim i angielskim w formie wideokonferencji. Udzielam konsultacji pisemnych w innych językach.
Pozdrawiam, Weronika Wojtowska

Przodozgryz u rasy American Pit Bull Terrier, przodozgryz u rasy American Pit Bull Terrier, przodozgryz u Staffordshire Terriera, przodozgryz u rasy American Bully, przodozgryz u rasy English Bull Terrier, przodozgryz zależny od wieku u psów, przodozgryz zależny od wieku u rasy American Pit Bull Terrier